Medlemsmöte

Medlemsmöte på Lorensbergsteatern – träffa nya ägarna samt senaste nytt om Götaplatsen & Engelbrektslänken

onsdag 22 oktober 2025

Vi hälsar dig varmt välkommen till höstens medlemsmöte den 22 oktober på Lorensbergsteatern. Teatern har nyligen fått nya ägare i Oscarsteatern AB, som presenterar sig och ger oss en inblick i vilka repertoarer som väntar framåt.

Utöver detta bjuder vi på de senaste nyheterna kring två stora stadsutvecklingsprojekt som påverkar området: Götaplatsens upprustning och Engelbrektslänken. Det blir en morgon där vi träffar både gamla och nya bekanta, tar del av aktuella uppdateringar om området och har chans till nätverkande över en kaffe.

Program:

  • 08:30 Mingel kaffe & fralla
  • 08:45 Ulrica Ågren, verksamhetsledare, presenterar Oscarsteatern AB.
    Senaste nytt: Upprustningen på Götaplatsen – projektledaren informerar.
    Senaste nytt: Engelbrektslänken – aktuell information direkt från projektet.
    Tid för frågor
  • 10:00 Slut

Till anmälan
Vänligen anmäl ditt deltagande senast 16 oktober.

Datum: Onsdag 22 oktober
Tid: 08:30-10:00
Plats: Lorensbergsteatern, Karl Gerhards Plats 1.
Pris: Kostnadsfritt för 2 personer per medlemsföretag i Avenyföreningen. No-showavgift på 100 kr om inte avanmälan görs.
Att tänka på: Fotografering sker.

Kontakt

Emilia Tapper Jönsson, Medlemskoordinator
076-633 67 00
emilia@avenyn.se