Publicerad 23 september, 2025

Avenyn för Världens Barn är tillbaka för tredje året i rad – nu med en parad!

Den 4 oktober fylls Avenyn och Götaplatsen av kulturupplevelser för barn och smaker från världens hörn. Avenyn för Världens Barn är en insamlingsdag med syftet att samla in pengar till Världens Barns insamling och sänka trösklarna till Göteborgs kulturliv för barn i alla åldrar.

Under dagen öppnar flera av Göteborgs främsta kulturinstitutioner sina dörrar och bjuder på lekfulla pröva-på-aktiviteter inom konst, teater, film, design och litteratur. För många barn blir detta ett första möte med kulturen i staden och en chans att upptäcka och inspireras. Det populära ”Springloppet runt Poseidon” återkommer, där Wallenstam bidrar med 50 kronor per varv till insamlingen. Längs gatan bjuder restauranger och caféer in till spännande smakresor med teman från världens länder.

En av årets stora nyheter är paraden för Världens Barn. Tillsammans med slagverksorkestern Kiriaka marscherar paraden från Stora Teatern längs Avenyn och avslutas på Götaplatsen med en konsert. Alla som vill delta uppmuntras att bära orange för att vara med och färga Avenyn i Världens Barns färger. Under dagen finns även Göteborgs Stad med och står för en interaktiv konstinstallation på trapporna ovanför Göteborgs konstmuseum.

–  Göteborg står inför en enorm omställning av hur vi använder våra gator och hur vi förflyttar oss i staden. Stadsmiljöförvaltningen gör en interaktiv konstinstallation om just detta. Vi hoppas det blir en kul dag med bra samtal!, säger Jens Thoms Ivarsson, Designstrateg för Konst & Kultur.

Bakom initiativet står Avenyföreningen som vill skapa en plattform där göteborgarna kan vara med och göra skillnad för barns rättigheter, i samband med att kampanjen för Världens Barn pågår runt om i hela Sverige. Avenyn är en kulturdestination för alla åldrar och en plats för viktiga händelser och stora tankar.

– På Avenyn ska man redan som liten våga tänka stort, skapa kreativt och göra sin röst hörd, något vi är mycket stolta över att ha möjlighet att genomföra, säger Sofie Ragnar, projektledare för Avenyn för Världens Barn.

Frivilliga donationer och verksamheters insatser samlas i evenemangets digitala bössa ”Avenyn för Världens Barn”.

Ladda ner evenemangsbild här.

Partners till evenemanget:
* Göteborgs Köpmannaförbund
* Wallenstam

Presskontakt:
Alicia Jakobsson, Marknadsansvarig Avenyföreningen
alicia@avenyn.se
073-350 59 06

Avenyföreningen är en icke vinstdrivande medlemsorganisation för alla med intresse i Avenyområdet. Föreningen består idag av 230 medlemsföretag som vill göra Avenyområdet mer attraktivt, öka flöden och kundunderlag och stärka samarbetet mellan områdets alla verksamheter. Uppdraget är att genom samverkan med Göteborgs Stad, fastighetsägare och verksamheter utveckla attraktiva, trygga och unika mötesplatser i Avenyområdet, fyllda med upplevelser av hög kvalitet inom utbudet av kultur, nöjen och shopping.